בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

איפה העגבניות אוהבות להיות?

העגבנייה היא פרי (כן, פרי) קיצי. היא לא אוהבת קור. אחסון בקירור פוגע בטעם ובמרקם שלה. זו הסיבה, אגב, שהעגבניות הטריות הרבה יותר טעימות מהעגבניות שמאוחסנות בקירור ונמכרות כטריות בנקודות המכירה השונות... בימות השרב, היינו חייבים להכניס אותן למקרר, אחרת החום היה גורם לזירוז ההבשלה. אבל עונת המעבר היא עונה מצוינת להעביר אותן בחזרה לשיש, לפינה קרירה, יבשה ומוצלת, באוויר הפתוח, רצוי ללא שותפים באותו הכלי.

בעת הבשלתה, העגבנייה פולטת אתילן - הורמון שמופרש בפירות ובירקות בעת תהליך ההבשלה. הפרשת האתילן של פרי או ירק אחד עלולה לזרז את הבשלתו של פרי או ירק אחר, שבא עמו במגע. לכן לא כדאי לאחסן אותה ליד ירקות אחרים, שעלולים להרקיב בקצב מואץ. עגבניות גם לא מומלץ להקפיא; ההקפאה פוגעת במרקם הפריך ותהליך ההפשרה גורם להן להגיר נוזלים רבים. רוטב עגבניות, לעומת זאת אפשר ורצוי להקפיא. רצוי במנות מדודות, כדי שתוכלו להפשיר בכל פעם את הכמות הרצויה למנה. גם עגבניות השרי יכולות להישאר על השיש, רצוי במארז המקורי שלהן.

בעולם קיימים כ-5000 זני עגבניות, בגדלים, בצורות, בצבעים ובטעמים שונים. אנחנו בישראל זוכים לאכול עגבניות לאורך כל השנה בזכות מגוון הזנים שגדל בארץ ותנאי הגידול המלאכותיים בחממות. עגבניות החורף מעט פחות מתוקות מאחיותיהן הקיציות אבל עדיין טעימות להפליא ובריאות מאוד. בשוקבוק נמכרות עגבניות עגולות "רגילות" הנקטפות כאשכול ומשווקות עם העלים והעוקץ (כך מזהים בנקודות המכירה איזו עגבנייה היא ישראלית ואיזו מיובאת); עגבניות מזן "תמר" – עגבנייה מאורכת (אובאלית), מוצקה ופריכה, פחות מגירה עסיס מאחותה העגולה. ברחבי העולם היא נקראת Roma Tomato, מאחר והיא נפוצה מאוד במטבח האיטלקי.

עגבנייה נוספת, שאהובה עלינו במיוחד, היא עגבניית "מגי"; עגבניית גורמה שנוצרה משיתוף פעולה בין החקלאים ובין רשת קפה ארומה. פיתוח חקלאי ישראלי של חברת "הזרע" והפקולטה לחקלאות בהובלת ד"ר גדי בן-אוליאל. הכלאה בין מספר זני עגבניות שנבחרו בקפידה ויצרו (לדעתנו) את העגבנייה המושלמת. בתהליך מתקדם ללא הנדוס גנטי, הצליחו המפתחים לאתר ולבודד את התכונות הטובות ביותר של כל אחד מזני העגבניות השונים, ולשלבם בזן מיוחד אחד שנהנה מכל העולמות: טעם מיוחד שמוגדר כ"טעם של פעם", עסיסיות מתפרצת, איזון מיטבי בין מתיקות לחמיצות, ניחוח משכר, ערכים תזונתיים גבוהים וחיי מדף ארוכים יחסית. כל העגבניות עשירות בליקופן ובוויטמינים: A, B-12,C , בטא-קרוטן וחומצות חיוניות רבות אחרות. תיהנו.

פלפלים אדומים - סיפור ערבה

אזור הערבה מפורסם באיכות הפלפלים שלו, בכל העולם. בתקופה זו, שבה הייצוא נחלש, אנחנו הישראליים זוכים ליותר תוצרת בנקודות המכירה. אירופה לא יודעת מה היא מפסידה... גם הפלפלים המשווקים בשוקבוק מגיעים מחלקות המיועדות לייצוא. עובדה שיכולה להרגיע אתכם, היות והתקנים המחמירים של השווקים האירופאי והאמריקאי (שוק נוסף שאליו מייצאת הערבה את פלפליה), מציבים תנאים מאוד ברורים של איכות, אופן הגידול, מגבלות ריסוס ועוד.

כמו העגבנייה, גם הפלפל נחשב לפרי מבחינה בוטנית ולירק מבחינה קולינרית. הפלפל האדום הוא הזן הנמכר ביותר בארץ. כמו כל הפלפלים הצבעוניים, גם הוא התחיל את תהליך הגידול שלו כפלפל ירוק, ובמהלך ההבשלה, בהתאם לזן, הוא קיבל את צבעו האדום. רבים טועים לחשוב שיש פלפל אדום ויש גמבה אדומה. האמת היא שגמבה היא זן של פלפל אדום, כמו הצ'ילי, שגם הוא זן של פלפל אדום. או שושקה. הפלפל הוא אחד מהפירות/ירקות הבריאים ביותר. יש בו תכולה גבוהה של מים (מעל 90%) ומעט קלוריות, גם בזנים המתוקים יותר (ככל שהפלפל קטן יותר, הוא מתוק יותר). בפלפל יש יותר ויטמין C מאשר בתפוז (שהוא גם מתוק בהרבה מהפלפל), אין בו שומן ולא כולסטרול, אבל יש בו סיבים תזונתיים, נוגדי חמצון, בטא קורטן, אשלגן, סידן וחומצה פולית.

פלפל אדום ביס מגיע ממושב צופר שבערבה, מהמשק הוותיק של אבי זרביב. ואם השם צופר נשמע לכם טיפה מוכר, אולי בגלל שהוא עמד בליבה של מחלוקת פוליטית בין ישראל לירדן. הסכם השלום בין ישראל לירדן קבע כי מובלעת צופר, בסמוך למושב צופר, שעל הגבול בין המדינות תחזור לריבונות ירדנית, בתום תקופת חכירה של 25 שנה - שהסתיימו ב-2019. באפריל השנה הוחזרה המובלעת לשליטה ירדנית. השטחים שהוחזרו כללו גם 1500 דונמים חקלאיים מעובדים ומניבים, הכוללים גם בתי רשת וחממות לגידולים שונים. משקים רבים בצופר התפרשו על פני מספר שטחים. גם המשק של אבי זרביב הוא משק שמתפרש על שטחים שונים. חלק מהשטחים חזרו לירדן, הפלפלים המצוינים שלו מגיעים משטחי הערבה הישראליים.

החיים הוורודים של הליידי

הפינק ליידי הגיע מאוסטרליה לישראל בתחילת שנות ה-2000. זו הייתה אהבה ממבט ראשון. בשנים הראשונות אכלנו תוצרת מיובאת, אבל בשנים האחרונות החלו לגדל אותו גם כאן בארץ. "פינק ליידי" הוא לא רק שם הזן של התפוח, אלא גם שמו המסחרי. באוסטרליה הוא נקרא גם "קריפס פינק" - Cripps Pink ע"ש האגרונום שפיתח אותו משילוב הזנים: "גולדן דלישס" ו"ליידי ויליאמס". יש לו צבע ורוד-אדמדם מפתה, ארומה עדינה שאי אפשר שלא לחוש בה, מרקם פריך ועסיסי ויחס חמיצות-מתיקות מושלם.

הפינק הישראלי מכיל וויטמינים A ,B ,C ,k, מינרלים: אשלגן, זרחן, מגנזיום וסידן, באנטי אוקסידנטים - נוגדי חמצון (הנמצאים בעיקר בקליפה) המנטרלים את הרדיקלים החופשיים ועוזרים להאט את תהליכי הזדקנות הגוף, בסיבים תזונתיים, התורמים לתחושת שובע ומסייעים לפעילות תקינה של מערכת העיכול ובמגוון פיטוכימיקלים - תרכובות הנמצאות במזונות מהצומח, שתפקידן הוא להגן על הצמח מפני השפעותיה המזיקות של הסביבה (וכשאנחנו אוכלים את הצמחים או הפירות, אנחנו מרוויחים את ההגנה הבריאותית של החומרים המגנים). מתיקות התפוחים משתנה בין הזנים השונים, אבל באופן כללי, תפוחים מכילים יותר פרוקטוז ביחס לגלוקוז. שניהם סוכר-פירות בעלי אותו מבנה מולקולרי, אבל לפרוקטוז יש ערך גליקמי נמוך מהגלוקוז והוא גורם לעלייה קטנה יחסית בהפרשת אינסולין בהשוואה לגלוקוז.

תחת השם "פירות מהגולן" פועלים קיבוצים מהגליל והגולן ומספר מגדלים פרטיים. מטעי התפוחים (גם הפינק, אבל לא רק) ממוקמים באזור ה"טרואר" הישראלי: פסגות הגולן והגליל. "טרואר" (במקור מצרפתית: Terroir) מונח שבמקור מגיע מעולמות היין ומתאר את מכלול תנאי סביבת הגידול של הפרי: הרכב האדמה ופרטי תכונותיה, אקלים אופייני, שיפוע צלע ההר, מים ועוד. כל מה שמשפיע על טעמו ואיכותו של הפרי. ובישראל, פינק ליידי (כמו כלל התפוחים) הוא באיכות גבוהה מאוד. שיתוף הפעולה של היישובים והמשקים הפרטיים כולל, מעבר למשאבים, כמו בתי אריזה, גם עוצמה אגרו-טכנולוגית, מחקרים ופיתוח שיטות מתקדמות, ניהול מקצועי ושיווק לכל חלקי המדינה ולמדינות שונות ברחבי העולם, תחת מיתוג אחיד. "פירות מהגולן" הם אחד מהזכיינים של "פינק ליידי" בארץ, שהולך ומגדיל את שטחי המטעים שלו באיגוד.

בקיצור, אם נסכם: הפינק הישראלי חזר לשוקבוק. תוכלו לבחור בין קנייה לפי מספר היחידות או רכישת מארז חיסכון. שיהיה לכם סופ"ש ורוד.

עוד טעימה:

ערמונים טריים ואגוזי קוקוס
הכרשה ה"כרישה"
סוף שבוע צבעוני
2022 נכנסת
מדף ההדרים מקבל חיזוק
ארטישוק, גויאבה ולחמים
חורף של צבעים בשוקבוק
תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף

רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
נגישות