בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

מלכת היער

מלכת היער הפכה בעשורים האחרונים למלכת המתחם המבוקר. לא עוד נצמדת לעצים כדי לשאוב מהם את מזונה ולא ממתינה לגשם כדי להתגלות. היום היא גדלה בסביבת מחייה מבויתת המעניקה לה את התנאים האופטימליים להבשיל ולהפוך למזון בעל יתרונות בריאותיים משמעותיים לנו. אכן מלכה...

בהגדרתה הביולוגית, פטרייה היא אורגניזם שחי על חומר אורגני המשמש לה כמצע גידול. זה יכול להיות מצע חי, כמו עצים, למשל, או מצע מת כמו אריחי קרמיקה לחים באמבטיות לא מאווררות. מהמצע שעליו היא חיה, הפטרייה סופגת את רכיבי המזון הנדרשים לה. ישנם כ- 100 אלף זנים, חלקם אנחנו פוגשים ואפילו לא יודעים שהם פטריות, למשל: שמרים הם סוג של פטרייה המשמשת להתפחת בצק, עובש הוא פטרייה (אפרופו האמבטיה שהזכרנו), חלק מהזנים רעילים, גורמים להזיות, לצחוק בלתי נשלט או מתיישבים באזורים שונים בגופנו וגורמים לגירוד מעצבן. יש פטריות שמשמשות לייצור אלכוהול ואפילו הפנצילין - התרופה ששינתה את עולם הרפואה, נוצרה מפטרייה (פניציליום).

אבל אנחנו באנו לדבר על הזנים הטעימים, ויש כ- 3000 כאלה, ביניהם: פורטובלו, שטיאקי, פוצ'יני, שמפיניון, כמהין, שימגי ועוד. אצלנו בשוקבוק בשלב זה של העונה תוכלו ליהנות מהפטריות של חוות תקוע ומאלו של חוות משקו בפתח תקווה, שני יצרינים ותיקים שמצליחים לגדל את הפטריות מהטובות בארץ. חוות תקוע מתמחה בגידול, שיווק וייבוא של פטריות. החווה הוקמה כבית גידול עצמאי לפטריות יער למאכל, תוך שימוש בשיטות גידול מדויקות ומדעיות לגידול - בתנאים מבוקרים של חום, לחות וחשכה, על מצע סטרילי וטבעי - במחזורי גידול קבועים כל השנה. כמובן כשהכל בשליטה, אין מזיקים שצריך לרסס מפניהם והפטריות לא רק טעימות מאוד, הן למעשה אורגניות ובריאות.

בחוות משקו ניתן למצוא את הפטריות הנהדרות והמוכרות לכולנו, השמפיניון והפורטבלו. בחווה מתבססים על ידע ונסיון של עשרות שנים ומצליחים להגיע לתוצאות ברמה עולמית בכל הנוגע לאיכות המוצר. כמו במקרה של חוות תקוע, גם כאן הפטריות גדלות תחת בקרה של אור, טמפרטורה ולחות שמאפשרות לתת לפטריה את תנאי המחייה המיטביים שלה ממש עד לקטיף.

אז מה עושים עם הפטריות שמגיעות אליכם הביתה עם השליח של שוקבוק? פטריות שגדלות בתנאים סטריליים של מצע מוכן ונקי ללא חומרי ריסוס והדברה לא חייבים לשטוף. להיפך, פטריות סופגות אליהן נוזלים ומי השטיפה יגרמו להן לאבד מטעמן וממרקמן. אפשר להסתפק בניקיון בעזרת מברשת או נייר מגבת יבש. יש פטריות שכדאי לאכול טריות, כמו פורטובלו או שמפיניון, לעומתן - טעמן של פטריות השימגי משתפר דווקא בעת הבישול. הפטריות עשירות באשלגן ותורמות להורדת לחץ דם, יש בהן נוגדי חמצון שלא נהרסים גם כאשר מבשלים או מטגנים אותן. מה שאיןכמעט בפטריות הן קלוריות (לא כולל השמנת או הטיגון...). בדף המתכונים של שוקבוק מחכה לכם מתכון של מרק פטריות מושלם של ערבי החורף.

מסיבת התה של שוקבוק

שתיית תה היא מנהג המאחד יחדיו תרבויות שונות, ובאותה לגימה גם מבחינה ומבדילה בניהן.

בסין, טקס שתיית התה מבטא שלווה והרמוניה בין המשתתפים. הזדמנות לבקש סליחה, להודות ולקרב לבבות. ביפן מדובר באמנות של ממש שלומדים אותה בבתי ספר מיוחדים בני מאות שנים. באנגליה יש לתה שעה מיוחדת במהלך היום, שבה ניתן לשמוע את שריקת הקומקומים ונקישות הכפיות בספלי החרסינה ואז - הס מלהפריע. בהודו יש 6 בורסות תה מרכזיות. אפילו אמא רוסיה ממלאת את הסמובר הצבעוני וכל שעה יפה לתה. ובישראל?

ברשתות השיווק ניתן למצוא מבחר עשיר של חליטות תה בשקיות קטנות (תיונים). ישנם תיונים איכותיים יותר ואיכותיים פחות, בשלל תערובות וטעמים, אך הם לעולם ישתוו לחליטה שקונים בתפזורת, ממקור מזוהה ששם את שמו ואחריותו על החליטה.

פרט טריוויה מעניין (למי שלא ידע): המילה "תה" מתאימה רק למשקה שנחלט מעלי התה, כמו תה ירוק, שחור או לבן... חליטות צמחים הן חליטות ללא עלי תה. הן יכולות להיות חליטות עלים כמו חליטה של נענע ולואיזה בלבד. ישנן חליטות עלי תה עם תוספות שונות שמעניקות להן טעם או טוו'יסט מיוחד, למשל תה ירוק עם קינמון או עם לימונית. אגב, עלי תה מכילים קפאין! אם תראו מארז עלי תה עם משפט כמו "ללא תוספת קפאין" תדעו שאומנם קפאין לא נוסף לחליטה אבל היא עשויה מעלי תה, הקפאין כבר in...

החליטות שלנו מגיעות מבית "אי של בריאות". אולג ואשתו סבטה פתחו את המקום לפני כשנתיים, כחלק מהחלטה הדדית לשנות כיוון חיים. הכיוון הטבעי עבורם היה אוכל בריא ומזין. השם "אי של בריאות" מקפל בתוכו את תפיסת העולם של השניים: בין כל המאכלים המתועשים, המהירים וה"נוחים" הם יצרו אי קטן משלהם - אי של אוכל בריא, המוכר פירות יבשים, קטניות, דגנים ועוד. אולג וסבטה בוחרים את התוצרת מהספקים הכי טובים, המעניקים אחריות מלאה לכל חליטה וחליטה

תכירו את אלעד זהבי מבאר גנים

הרבה פלפל יש בו, באלעד. וגם הרבה מתיקות, יושר מקצועי ואהבה לאדמה ולמשק המשפחתי. אלעד והוא דור שני למגדלי צ'ילי, ובאמת, עד לפני כמה שנים הוא בכלל לא אהב חריף...

אז איך הכל התחיל? עזריאל, אביו של אלעד ומי שייסד את המשק היה בין החלוצים בארץ בתחום גידול הפלפלים החריפים והיה הראשון שהביא לארץ את הפלפל החריף בעולם: "הבנרו". המשק הראשון של משפחת זהבי היה בגוש קטיף במושב בדולח וכשהגיעה "ההתנתקות" לקחה המשפחה את החממות והשתילים ועברה לזיקים. היום הם נחשבים למשק הגדול בישראל בתחום הפלפלים החריפים, לשיווק מקומי ובינלאומי, עם כ- 350 טון צ'ילי בשנה. ״אנחנו במשק זהבי עובדים תחת תקני האיכות והבטיחות הגבוהים ביותר שקיימים״ מסביר לנו אלעד, מאחר ורוב התוצרת מיוצאת למדינות כמו גרמניה ואוסטריה אנחנו מחוייבים לעמוד בסטנדרט גבוה מאוד לכל הגידולים שלנו בכל הנוגע לבקרת איכות ושימוש מינימלי בחומרי הדברה. התוצרת נבדקת לעיתים תכופות מאוד במעבדות מתמחות על מנת לוודא שאכן המוצרים בטוחים לשיווק וללא שאריות של חומרי הדברה. אנחנו גאים מאוד בצורת העבודה שלנו וגאים עוד יותר בכך שקודם כל אזרחי ישראל יכולים להינות מתוצרי העבודה הקשה שלנו ואחר כך גם האירופיים... בשנים האחרונות התרחב המשק גם לגידולים מיוחדים כמו פפאיה ללא גרעינים, פלפלונים ללא גרעינים, מלפפוני מיני ועוד.

אלעד מוכר בקרב תחקירני הטלוויזיה וכבר הספיק להשתתף בתכניות כמו פאולה וליאון, חי בלילה, מבשלים עם עומר מילר, תכניות חיסכון ועוד. ב-2016 , נבחר זהבי לאחד מתוך 40 צעירים פורצי דרך בחקלאות, על ידי משוב לחקלאות ובדצמבר 2018 קיבל את מגן הצ'ילי בוועידת ישראל לחקלאות.

רוצים לשאול את אלעד שאלות בעניין הפלפלים? אלעד ושאר חקלאי שוקבוק מחכים לכם באתר שלנו: .shookbook.co.il בדף החקלאים שאתנו.

עוד טעימה:

הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
האתגר הבריא הבא הגיע!
מצאנו אוצר חדש
עמק יזרעאל אנחנו בדרך
הגיע זמן הדובדבן
יד הדמיון
שבוע עצמאות
הקיץ מגיע. תות, סוף.
פסח שמח וכשר בשוקבוק
ישראל בוחרת שוקבוק
העם עם הגולן והלב עם העוטף
האספרגוס חוזר לשוקבוק!
הטבה בלעדית לאימהות טריות
לחיות בלי שקיות
שישוקבוק - משלוחים גם בשישי
הארטישוק חוזר והוא במיטבו!
לידע יש טעם של עוד...
פיצוץ בפה
ויהי אור! (לזמן מוגבל)
טעמתם פעם שעוונית נאכלת?
חג שמח, תמר, אלה, שקד...

חורף חם
פרידה מחבר יקר
יורדים לשורש המרק
הפתעות כמוסות ומתוקות
בשבילנו זו שליחות
בריאות מג'ינג'ר עד תות
מרחיבים את שירות המשלוחים!
התשובה שלנו ל"צבע אדום"
השבוע נגשים חלום ורוד
העלים החדשים הגיעו!
בוחרים שוקבוק לחיים בריאים
בננות בשקית הבשלה מבוקרת
מלך הפופ מגיע!
הבריאות שבטעם
אוהבים לא אוהבים
רגע לפני אחרי החגים
מתחילים שנה - סוגרים עונה
הלימודים והחגים בפתח
מריחים את תשנ"ט
טעימה של שזיפים
חגיגה באוגוסט
ברוכים הבאים