בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

יום האשה שמח לחקלאיות שוקבוק

מראשית ימיו, החזון הציוני של יישוב ובניית הארץ, תוך עיצוב החברה הישראלית בארץ חדשה, היה מפעל משותף של גברים ונשים. חלוצות וחלוצים, נחושות ונחושים, חדורי מוטיבציה עבדו שכם אל שכם בבנייה, בביטחון, בהוראה ובכל תחום תחת השמש. גם בחקלאות. ההכשרה החקלאית הראשונה שנועדה לנשים התרחשה בשנות ה-20 של המאה שעברה, בשני מוסדות חינוך: ב"חוות העלמות" על חוף כנרת, בניהולה של חנה מייזל שוחט, מחלוצות העלייה השנייה ואחת מהמייסדות והמנהיגות של תנועת הפועלות בא"י. וב"חוות הלימוד החקלאית בירושלים" שהקימה רחל ינאית בן צבי - סופרת, מחנכת ואגרונומית, פעילה מרכזית בתנועת העבודה, אשתו של יצחק בן צבי - נשיאה השני של מדינת ישראל, ואשת ציבור בפני עצמה. בין תלמידות החווה בירושלים, הייתה גם רחל המשוררת, שנסעה לצרפת ללמוד "לנגן במגרפה, לצייר במעדר". מכאן הכל התחיל. דור של עובדות אדמה צמח בארץ.

והנה, בדיוק 100 שנים אחרי, גם בענף החקלאות 2020 צומח דור חדש של חקלאיות, לצד הללו הוותיקות. חקלאיות טריות שבוחרות להחליף עבודה מתגמלת במשרד ממוזג במרכז הארץ, בעבודת כפיים תחת השמש הקופחת בערבה, לצד דור ראשון ושני של חקלאיות ותיקות וממשיכות המשק המשפחתי. נשים שאוהבות את המאמץ הפיזי הכרוך בעבודת האדמה ומנהלות אורח חיים טבעי ובריא.

במהלך השנים, חברו לשוקבוק כ- 150 חקלאים. רובם בעלי משקים משפחתיים, בהם האישה עבדה לצד בעלה, שותפה שווה, ככל שנדרש. אחת מהן היא מיכל קאופמן ממושב אביגדור. השבוע שוחחנו אתה בהקשר ליום האישה ומקומן של הנשים בחקלאות הישראלית במאה ה-21. "אני לא יודעת כמה נשים עובדות היום פיזית בחקלאות," אומרת מיכל, "בעבר, שני בני זוג עבדו ביחד במשק, מהבוקר עד הערב, במשך שנים. עבדו כתף אל כתף, עזרו אחד לשנייה. גברים ברפת, נשים בלול, שניהם בשדה, במטעים, איפה שצריך ומה שצריך. עשו הכל ביחד. היום, רוב העבודה הפכה לממוכנת. למשל הלול: כבר לא הולכים ואוספים ביצים ברחבי הלול. הביצים משונעות למקום מסוים ושם מכניסים אותן ידנית לקרטונים. גם ברפת, החליבה ההאכלה, הכל עושות המכונות. העבודה הפיזית במשק ירדה ונשים רבות - או שיצאו לעבוד מחוץ למשק כדי להביא הביתה פרנסה נוספת, או השקיעו את מירב זמנן בגידול משפחה."

מיכל מודה שהיא מסוג הנשים שעשו את שלושת הדברים במקביל: גם עבדה במשק, גם יצאה לעבוד מחוץ לבית וגם גידלה 3 ילדים. מיכל לא חושבת שהיא מיוחדת בעניין זה. "היום, לרוב החקלאים והחקלאיות יש עבודה נוספת. קשה להתפרנס מחקלאות בלבד, זה כמו פיס. שנה אחת יש יבול טוב, שנה אחרי - נוחתת על המשק מכת קרה חזקה, בצורת, ברד... והיבול הולך. לפני שנה, יבול הענבים שלנו לא היה מתוק. אי היה אפשר לעשות עם הפרי שום דבר ועבודה של חודשים ירדה לטמיון." לאורך כל שנותיה כחקלאית, מיכל עובדת כמיילדת וכמכינה ללידה, מטפלת ברפואה סינית ונטורופטית. משק קאופמן באביגדור היה שייך במקור להוריה. לפני 40 שנה היא חזרה אליו עם בעלה הטרי נתן. היום שניהם נושקים ל-70, עדיין עובדים ביחד בכרם ולמיכל יש שני פרויקטים חדשים: "בוסתן 60 המינים", בו היא מגדלת מגוון פירות אקזוטיים וטרופיים וגינת תבלינים מיוחדת, שאת תבליניה היא מייבשת בשיטת ייבוש איטי על רשתות מיוחדות באופן הטבעי ביותר המשמר את ערכיהם הבריאותיים.

למיכל ולכל חקלאיות שוקבוק, לחקלאיות הישראליות ולחקלאיות בעולם כולו - יום האישה שמח. כל מה שטוב בעולם הזה, הוא בזכותכן. תודה.

מסכות פנים זה לא רק לפורים

לפני שאנחנו עוטים על פנינו מסכה של דמות כזו או אחרת, חשבנו להכיר לכם כמה מסכות שמתאימות לכל יום בשנה: מסכות לטיפוח עור הפנים. בכל פארם, חנויות איפור או טיפוח וגם אצל קוסמטיקאיות מקצועיות, ניתן לרכוש מגוון סוגי מסכות פנים המשלבות תמציות רכיבים טבעיים ופעילים למגוון מטרות: החל במסכות מפנקות ועד למסכות שמטפלות בעור ומתקנות מגוון בעיות. אנחנו לא רוצים לדבר על המסכות הללו, אלא על מסכות מתוצרת חקלאית טרייה שאפשר להכין לבד בבית.

הכנת מסכה לעור הפנים מרכיבים שיש בכל מקרר, היא פעולה פשוטה ומידית. במגירת הירקות שלנו או במדף התבלינים יש את כל הרכיבים הטבעיים למראה עור זוהר, בריא וקורן. האפקט אומנם נמשך רק כמה שעות, אבל מרגיש נפלא על העור ועולה גרושים. הפירות והירקות מזינים את העור, בדיוק כפי שהם מזינים את גופינו. לחלק מהפירות יש תכונות ריפוי, הרגעה או תוספת לחות.

מסכת אבוקדו לעור רגיל/יבש

להכנת מסכה ביתית מאבוקדו נצטרך:

 • פרוסת לחם מלא
 • אבוקדו שלם
 • רבע לימון
 • כף דבש טבעי איכותי (כזה שנקרש בחורף)
 • כף יוגורט, אין חשיבות לאחוזי השומן.

חותכים את האבוקדו לשני חלקים. בתוך קערה מועכים היטב חצי אבוקדו, מוסיפים את היוגורט והדבש, סוחטים מעט מהלימון ומערבבים היטב עד לקבלת עיסה במרקם אחיד. מורחים על עור נקי - פנים וצוואר (לא באזור העיניים), שוכבים לנוח כרבע שעה - כדי ׁשלא יטפטף, ואז שוטפים היטב ומייבשים בטפיחות מגבת עדינות. כשהפנים נקיות ורעננות, קחו את חצי האבוקדו שנותר, תפרסו לפרוסות דקות, הניחו על פרוסת הלחם, סחטו מעט לימון ואכלו. האבוקדו מחולל פלאים לעור גם באכילה וגם כמסכה.

מסכת בננה לעור רגיל/יבש

גם הבננה מזינה את העור שלנו בוויטמינים C ו- E, שילוב של מיץ הדר ודבש עוזרים להבהיר מעט את העור, לנקות, לטהר פצעונים ולתת לו תחושה של גמישות נעימה. להכנת מסכת פנים מבננה נצטרך:

 • בננה (כאילו, דה!)
 • רבע לימון
 • כפית דבש (אל תחזירו את הדבש למקום, אולי נצטרך אותו שוב)

מקלפים את הבננה, חוצים לחצי ומועכים היטב עם כפית דבש וכמה טיפות לימון. אם העיסה סמיכה מדי אפשר להוסיף כפית יוגורט או מעט מים. מורחים על עור נקי בעזרת ידיים נקיות, לא באזור עור העיניים. לוקחים את הבננה שנותרה, מניחים את הראש על איזו כרית (זהירות לא ללכלך) ואוכלים. אחרי רבע שעה עשרים דקות שוטפים היטב ומנגבים בעדינות.

מסכת כורכום לעור הסובל מפצעונים ולעור בעל גוון לא אחיד

מבחינתנו, מסכת כורכום היא ה- 24 קאראט של המסכות הביתיות. ולא רק בשל צבעה הזהוב. הכורכום מכיל כורכומין - פוליפנול בעל תכונות אנטי דלקתיות שעוזר להבראת פצעים. הכורכום מסוגל גם לווסת את הפרשת הסבום, אותו נוזל שומני שמופרש מבלוטות החלב, הופך את העור שלנו לעור שומני ותורם להופעת פצעים וראשים שחורים. למסכת הכורכום יש מגוון גרסאות, לכולן מכנה משותף אחד: הכורכום צובע הכל בצהוב, כולל את העור, לכן: נא להתלבש בהתאם, בבגד ישן שלא אכפת לכם שיתלכלך והקפידו לשטוף היטב את העור, בעיקר בחיבור עם קו השיער והלסת. אחרת תסתובבו צהבהבים כל היום. אנחנו ממליצים לבצע את המסכה בערב שבו תכננתם להישאר בבית, רק למקרה שהגזמתם עם הכורכום בפעם הראשונה ואתם נראים כמו בני דודים של הסימפסונים.

המצרכים שלנו הם:

 • 1 כף ביוגורט
 • 1 כפית שמן זית
 • חצי כפית כורכום
 • כמה טיפות לימון.

מערבבים הכל טוב טוב ומורחים על עור הפנים, חוץ מאשר באזור העיניים. אם יצא לכם נוזלי מדי, אפשר להוסיף טיפה יוגורט ותזכרו בפעם הבאה להשתמש בפחות שמן - כי תהיה פעם באה. תנוחו אופקית עד שהתערובת מתקשה (בערך 20 דקות) ותשטפו היטב במים. כדאי לעסות את הגרגירים על העור, בתנועות מעגליות, ביחד עם המים, כדי לגרום לאפקט קל של פילינג על העור. מים בלבד לא יצליחו להיפטר מכל שאריות הצהוב, לכן מומלץ לרחוץ את הפנים גם עם ג'ל או תחליב ניקוי הפנים הרגיל שלכם. נגבו היטב, עד שלא ניתן עוד להבחין בשאריות צבע בהירות על המגבת. העור נראה wow. לנו אין דרך אחרת לנסח זאת.

כמה הערות כלליות: ראשית, מי שרגיש לפרי, תבלין או ירק מסוים, מן הסתם צריך להימנע מכל מגע עם הגורם האלרגני, בכלל זה גם מסכת טיפוח. שנית, ההשפעה הטובה של מסכות שמכינים בבית יכולה להישמר למשך שעות או ימים ספורים. מסכה שעושה טוב לפנים, אפשר להכין ולמרוח בכל כמה ימים וליהנות מתוצאה טובה, אפילו אם זה לזמן קצר. פורים שמח.

קטיף עצמי אצלכם במטבח

מותג "נבטי העמק" נולד ב- 1977 במושב איילון ע"י אהרון ומרים כהן. לפני 40 שנה, כזוג חקלאים צעירים, הם לקחו החלטה שנחשבה לראדיקלית בענף החקלאות הישראלי: להתמחות בנבטים סיניים. "השתגעתם לגמרי", אמרו להם חקלאי המושב, שגידלו תוצרת "קונבנציונלית", ועודדו אותם לרדת מהשיגעון הזה. אבל הם לא ויתרו. באותן שנים, אף אחד לא האמין שזה יתפוס בארץ. חוץ ממרים ואהרון.

בשנות ה-80, כשנפתחו בישראל המסעדות הסיניות הראשונות, מרים ואהרון היו ספקי הנבטים היחידים שלהם. עם השנים והצלחת המוצרים, העסק המשפחתי התרחב והפך לאחת מהחברות המובילות בתחום הנבטים בארץ. הן בהיקפי השיווק אבל בעיקר בטיב ובאיכות הנבטים. כיום, הדור השני - הבנים גיא ושרון, מנהלים את המותג "נבטי העמק", ביחד עם המשפחות שהקימו במשק בו גדלו כילדים.

"בתחילת הדרך, ענף הנבטים לא היה מוכר דיו בארץ והמודעות ליתרונותיהם הבריאותיים הייתה נמוכה." אומר גיא, "עם השנים, המודעות לחשיבות שילוב הנבטים בתפריט הבריא עלתה מאוד. מה שתרם להתפתחות הענף ולגידול משמעותי בביקוש. היום, כולם כמעט אוכלים ואוהבים נבטים, לא רק "פריקים" של בריאות." הוא מוסיף. הגידול בביקוש חייב את החברה להערכות מחודשת ולהתאמתה למצב החדש. הם השקיעו בפיתוח שיטות מתקדמות ובמערכות משוכללות לגידול הנבטים, שתבטחנה את איכותם הגבוהה, טריותם וחיי מדף ארוכים. הגידולים וההנבטה מתבצעים בתנאים מבוקרים וסטריליים, בבית גידול מבוקר, עפ"י התקנים המחמירים ביותר, תוך שמירה על סביבה ירוקה. "נבטי העמק" מחזיקה בכל הרישיונות וההיתרים הנדרשים לפעילותה על פי חוק ובכלל זה תעודת כשרות למהדרין. החברה שומרת שבת ופועלת, בין היתר, גם בהתאם לדרישות ובקשות מהציבור הדתי בכל הקשור לגידולם ושיווקם של הנבטים לאוכלוסייה הדתית.

מבין מגוון המוצרים, בחרנו להעלות תפריט הנבטים של שוקבוק את המוצרים הבאים:

 • שעועית מאש מונבטת: שעועית מש (או מאש) מכילה חלבון בכמות טובה, סיבים תזונתיים, ויטמינים מקבוצתB וברזל. מאש מונבטת מכילה, בנוסף, גם אנזימים חיוניים המסייעים לתפקוד תקין של מערכת העיכול.
 • נבטים סיניים: הנבטים הסיניים התברכו בערך תזונתי גבוה לצד ערך קלורי נמוך ולכן מתאימים במיוחד לבישול דיאטטי. הם עשירים בחלבון איכותי ומאוזן, מונעי חמצון, אנזימים פעילים, ויטמינים ומינרלים ברי-ספיגה המסייעים לתחזוקת ולבניית רקמות. בנוסף הם מכילים פלבונואידים הנחשבים כמסייעים בהגנה מפני סרטן הריאות והשד.
 • נבטי אלפלפא: עשירים מאוד בסידן ובזרחן ומכילים ברזל, מנגן, אבץ, מגנזיום, אשלגן, מגוון ויטמינים, כלורופיל, חלבון איכותי וסיבים תזונתיים. נבטי אלפלפא מסייעים לאיזון רמת הכולסטרול בגוף ומומלצים גם לאלו שסובלים מבעיות בעצמות, אוסטיאופורוזיס ומבעיות בקרישת דם.
 • נבטי ברוקולי עם השורש: מכילים נוגדי חמצון בשפע, המסייעים במניעת לחץ דם גבוה. הם מגנים על הגוף מפני דלקות ועוזרים בריפוי כיבי קיבה. הנבטים עשירים באנזימים אנטי סרטניים ונחשבים כתורמים למניעת סרטן עור וסרטן דם.
 • נבטי צנוניות עם השורש: מכילים כמויות יפות של ויטמינים A ,C , קומפלקס ויטמין B ומגוון מינרלים: אשלגן, ברזל, זרחן, מגנזיום וסידן, הנחשבים למועילים כנגד תולעים במערכת העיכול.

נבטי הברוקולי והצנונית נמכרים על מצע שורשיהם. מבחינה טכנית, כל עוד לא הופרדו מהשורשים שלהם, תהליך הצמיחה שלהם נמשך גם בתוך המארז והם ימשיכו לצמוח כל עוד יהיו חשופים לאור השמש ויקבלו מים. רק אם תכניסו אותם למקרר או תגזרו את הנבטים ממצע השורשים, ייפסק גידולם. רגע לפני הארוחה, אתם יכולים להוציא את הנבטים, לחתוך את השורשים ולאכול, אפילו מבלי לשטוף. הנבטים גדלים בשיטה הידרופונית שמונעת מהם מחלות או חשיפה למזיקים (ולכן גם אין ריסוס) וכל תהליך הטיפול בהם נעשה באופן סטרילי ומפוקח באופן קבוע ע"י מעבדות מקצועיות. את מצע השורשים אתם יכולים לשים באדנית או לזרוק בגינה. יש סיכוי שהם יתפסו בקרקע ויצמיחו ברוקולי או צנונית למאכל, בביתם החדש. בתיאבון.

עוד טעימה:

האם אתם מוכנים ליורו?
honey-life
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
ענבי קרימסון ותפוחי גאלה !
תפריט הקיץ ממשיך להתמלא
עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח

נגישות