בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

יאללה, תביא גאלה!

התפוח הוא עץ נשיר; בחורף הוא נמצא בשלכת, באביב הוא פורח, ומבשיל בתקופות שונות, תלוי בזן. הרבה טועים לחשוב שתפוח הוא פרי רב עונתי. ולמה שלא יחשבו כך? הסופרמרקטים תמיד מלאים בארגזי תפוחים על שלל זניהם וצבעיהם. התפוח הוא פרי שמשתמר היטב, מה שהופך אותו ל"רב-עונתי" מהמקררים! תפוח שנשמר במקררים נראה טרי ויפה, אך הוא פחות טעים וגם סגולותיו הבריאותיות ירודות. מי שטעם תפוח ישר מהעץ לא יכול לחזור לאחור וזה משפט שאנחנו שומעים הרבה בשוקבוק. תפוח גאלה מגיע אלינו, במקור, מניוזילנד ומכונה גם "תפוח דבש", בזכות הארומה המיוחדת שלו. זהו תפוח אדום-כתום-זהוב שכזה, מתוק-חמצמץ ופריך אשר נוטה לקמחיות ורכות. העונה שלו נמשכת כחמישה חודשים, בין יולי לדצמבר.

תפוח גאלה מגיע אלינו ממשקי הגולן - תאגיד של קיבוצים ומושבים בגולן שאיחדו כוחות ליצירת מותג איכותי של מגוון פירות נשירים שגדלים באדמת הגולן. נכון ללפני שנה, שטח כלל מטעי התפוחים בארץ עמד על כ-30,000 דונמים. למעלה מ-90% מהם נמצאים ברמת הגולן. מטעי הגולן ידועים בארץ וברחבי העולם כמניבים פירות איכותיים במיוחד. המטעים ממוקמים בגובה של 1200-400 מ' מעל פני הים, מיקום אופטימלי מבחינת הרכב הקרקע ותנאי מזג האוויר. חקלאי הגולן משלבים מסורת מפוארת בגידול תפוחים עם ידע אגרו-טכנולוגי מתקדם. ענף התפוחים הישראלי מספק מוצר איכותי בכל המדדים: גודל הפרי, צבעו, מרקמו וכמובן עסיסיותו. וכמו שאומרים "התפוח לא נופל רחוק מהעץ" - במקרה שלנו: העץ היא מדינת ההזנק העולמי ה-"סטארט-אפ ניישן" שלא מפסיקה לחדש, גם כשמדובר בפרי שמלווה את האנושות מבראשית. כחלק מפרויקט שנקרא "תפוח 2030" מתבצעים מחקרים מגוונים שתכליתם לשפר את איכות התפוחים, להתאים את הזנים לאקלים הישראלי ולשפר את טעמם ועמידותם.

דיברנו כאן רבות על חשיבות הסימון של התוצרת החקלאית הפזורה במדפי נקודות המכירה, כך שלקוחות יוכלו לדעת האם המזון שהם קונים גדל בארץ או מיובא מחו"ל. אצלנו בשוקבוק, אנחנו נעזרים (מעט מאוד) בייבוא ומקפידים לציין זאת בתפריט (למשל, תפוחי פינק ליידי). את תפוחי הגולן אנחנו מעדיפים בצורה מובהקת, גם כאקט פטריוטי וגם כי, מה לעשות - הם פשוט טובים, טעימים ויפים יותר מכל תפוח מיובא אחר. תפוחי גאלה מהגולן יישארו אתנו שבועות רבים. לבחירתכם, ניתן לרכוש אותם ביחידות ספורות או במארז חיסכון של 1 קילוגרם. תיהנו!

תנו להתרכז בטבעיות

רבים מאיתנו חשים סוג מסוים של הפרעות בריכוז. חלקנו לא מאובחנים באופן רשמי והרבה מהמאובחנים היו אולי שמחים למצוא גם פתרונות טבעיים, לפני המרשם לתרופות רופא. אנחנו לא מתיימרים להמליץ לכאן או לכאן - בטח שאנחנו לא מחליפים את אנשי הרפואה, אבל חשוב להזכיר שיש גם אופציות טבעיות, יעילות ובטוחות לשימוש. הדגש שלנו הוא: להתייעץ על הרבליסט מוסמך שיעזור לכם להבין את ההבדלים בין שני סוגי הפרעות הקשב וריכוז ולעזור לקבוע את המצב המאפיין אתכם והפתרון המיטבי לכם.

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירולוגית שיש לה השלכות התנהגותיות ורגשיות. היא מתחלקת לשני סוגים עיקריים:

ADD: חוסר איזון בהפרשה ובספיגה של נוירוטרנסמיטורים (מעבירים עצביים) במערכת העצבים המרכזית הגורמים למצבים של קושי בשמירה על קשב, רגישות יתר לגירויים סביבתיים שיוצרים הסחות דעת, התנהגות חולמנית ו"מרחפת" וקושי במיומנויות לימודיות וחברתיות.

ADHD: חוסר איזון בהפרשה ובספיגה של נוירוטרנסמיטורים (מעבירים עצביים) במערכת העצבים המרכזית, בשילוב של התנהגות היפר-אקטיבית ואימפולסיבית. מצב שגורם לקושי בשמירה על קשב ונטייה להסחת דעת, פעלתנות יתר, חוסר שקט, חוסר משמעת, קשיים רגשיים, חברתיים ולימודיים.

ברגע שיודעים ממה סובל המטופל, ניתן להתאים את מיצוי הצמחים הנכון. אנחנו רוצים לדבר על שני צמחים:

HUMULUS LUPULUS: או בשמו העברי - כשות. מוכר לכם מהמרכיבים של הבירה? הפעם רצינו לספר על מאפיינים אחרים של הצמח. הרגשתם פעם קשר בין מה שאתם מרגישים בראש למה שאתם מרגישים בבטן? כמו כאב בטן לפני מבחן חשוב? או עצירות, כשלא מצליחים להחליט בין מספר אפשרויות משמעותיות? צמח היומולוס הוא קצת כזה. הוא מקושר גם לנפש וגם למערכת העיכול. היומולוס הוא צמח רב שנתי, הגדל ברחבי העולם. הפרחים של הצמח הנקבי משמשים לצורכי רפואה והוא נחשב כמרגיע עצבי. בדומה לפסיפלורה, לצמח תכונות מרגיעות והוא מתאים למצבים של חרדה, ובעיות בשינה. אך בעוד הפסיפלורה משמעותית יותר בבעיות שינה, היומולוס מתאים יותר במקרים של אי שקט והיפר אקטיביות. ובתור בונוס - הוא עוזר גם למערכת עיכול לא מאוזנת (מעי רגיז) במקרים של יציאות לא סדירות (עצירות). הוא לא מומלץ לשימוש במצבי דכאון ו/או שלשולים.

ROSMARINUS OFFICINALIS: צמח רב שנתי, הידוע גם כ"צמח הזיכרון". ביוון העתיקה, המלומדים האמינו שאם הם ישימו מעט מצמח הרוזמרין בשיער, בשעות הלמידה, זה ישפר את יכולת הריכוז שלהם. השמן הנדיף מכיל חומר הנקרא Rosemary Camphor, הנחשב כבעל השפעה כללית מחזקת על מערכת העצבים, בעיקר זו האחראית על עצבוב כלי הדם. כמו יומולוס, הרוזמרינוס עוזר לשפר את הזיכרון, אך בניגוד אליו - הוא ממריץ את המערכות בגוף ולכן לא כדאי ליטול אותו סמוך לשעות השינה, או במקרים של לחץ דם גבוה.

רשמנו פה ממש תמצית של התמצית. כל צמח הוא עולם ומלואו ויכול לסייע בדברים נוספים שלא נכתבו ולעומת זאת לא מתאים למצבים אחרים. למי מתאים איזה מיצוי ומתי? את זה כדאי לשאול איש מקצוע, לפני הרכישה באתר. אנחנו מזמינים אתכם להתקשר לספיר יעקובי, הרבליסטית הבית של שוקבוק, בטלפון: 052-5450577, או במייל sapiro@shook-book.com. השירות ניתן בחינם וללא התחייבות לרכישה, אך הוא חשוב ומומלץ.

באתר שוקבוק, בתפריט מן הטבע, ניתן למצוא 3 מוצרים שמכילים את הצמחים המדוברים:

הרכבים שמכילים את הצמח יומולוס - SLEEPI ו-FUCUS. מיצויים צמחיים בריכוז גבוה ונטול אלכוהול(שאריות של 0.1%).

הרכב שמכיל את צמח הרוזמרין - BOOSTEA. חליטת צמחים.

*** השימוש במוצרים הוא על אחריות המשתמש בלבד. בכל שאלה רפואית על המשתמש להיוועץ ברופא המטפל. נשים בהריון, מניקות ו/או אנשים עם מחלות רקע, מומלץ לפנות להכוונה נוספת.

ענבים שאוהבים

שמתם לב למשהו חדש ואדום בתפריט הפירות שלנו? ענבי "קרימסון" ללא חרצנים, של צביקה כהן מערוגות החלו את עונתם. קרימסון הוא זן שפותח בארץ, במכון וולקני למחקר חקלאי, בדיוק בקיץ לפני 9 שנים. קרימסון הוא זן ענבים מאורכים, בעל צבע משתנה ירוק-אדום, ללא חרצנים, מוצק וקריספי, בטעם ארומטי מאוד ובאורך חיי מדף ואחסון טובים. לא שתכונתו האחרונה מרשימה אותנו... במקור, הזן הובא מקליפורניה. בארץ שיפרו והתאימו אותו לדרישה הישראלית. מפתחי הזן העריכו, אז, שהוא עשוי להיות זן פופולרי מאד בארץ - וכמה שהם צדקו!

ערכם התזונתי של הענבים נמצא בשיאו רק אחרי שהם הבשילו וכאשר אוכלים אותם טריים, כולל הקליפה והגרעין (אם יש). צביקה כהן, ושאר מגדלי הענבים שאתנו, מקפידים לערוך את הבדיקות הקובעות מהו מועד הבשלתם המדויק של הענבים, עפ"י פרמטרים של חומצה וסוכר. הם לא ממהרים להקדים את השוק ולא שומרים אותם בקירור כדי להיות יחידים בשווקים. בריאות הענבים נמצאת בפיגמנטים שלהם. לכן אנחנו בשוקבוק אוהבים לגוון את זני הענבים שאנו מעלים, כדי להציע לכם מבחר: ענבים ירוקים, אדומים ושחורים. הענבים עשירים בפלאבנואידים - רכיבי תזונה פעילים - נוגדי חמצון שרובם נמצא בקליפת הענב, המעניקים להם את צבעם המיוחד ואת סגולותיהם הבריאותיות. ככל שהצבע עמוק יותר והענב בשל יותר, כך כמות נוגדי החמצון שבהם אפקטיבית יותר.

ענבים עשירים בוויטמינים מסוגים: B ,C ,K ובמינרלים: אשלגן, נחושת ומנגן החיוניים לגופינו. יש בהם סוכר ולכן מי ששומר חייב לשים לב לא להיסחף עם הכמות. אנחנו ממליצים לשמור את הענבים במקרר. ענבים נוטים לתסוס ולהתקלקל כאשר הם נמצאים בטמפרטורת חדר חמה. אם אתם רוצים לחתוך לעצמכם ענבים מתוך האשכול, אל תתלשו את הענבים מהשיזרה שלהם, היא עלולה להתייבש. תשתמשו במספריים. את הקרימסון אפשר לאכול ישר מהאשכול, אבל אפשר גם לחתוך אותו לשניים ולהוסיף לסלט עלים ירוק, להשתמש בהם לאפיית מגוון קינוחים, לרסק אותם למיץ או להקפיא ולאכול כמו כדורי שרבט קטנים, כתחליף טבעי לגלידה.

עוד טעימה:

תנובה מרקט - אתם מוזמנים
תנובה מרקט, בקרוב אצלכם
פירות הדר אקזוטיים
הנושאים הטריים
לונגן ותפוחי אדמה גורמה
מארז קטניות מונבטות לחמין
הפטנט שלנו לאבוקדו רך
פירות בירוק ויום המזון העולמי
אטינגר, גויאבה ורימוני מיץ
חוזרים לשגרה עם הטבת החודש
התפר שבין פירות הקיץ והחורף
האפרסמון הראשון של העונה
המתוק שבטבע
הרימונים והאספרגוס חוזרים
על תפוח בדבש ואבוקדו חדש
מנגו מאיה חוזר!
סברס ודלועים חדשים
הפסיפלורה חוזרת
ליצ'י, תירס ומעשים טובים
מה עדיף, יופי או בריאות?
הפירות החמים
החופש לבחור
האם אתם מוכנים ליורו?
החיים דבש
השחור, הלבן והמיטלי הקטן
היכונו לתפריט טבעוני בשוקבוק!
עשב החיטה מגיע לשוקבוק
מבצע על נבטי העמק
זרעים, פירות וגבינות לשבועות
קלחי תירס בשני צבעים
הקאמבק של הביס
חקלאי קום המדינה
המלצות לשבוע העצמאות
חוזרים לשגרה - חוזרים למדף
הפסח הזה, כמעט כולו שוקבוק
שוקבוק היא חלק מהשגרה
פומלה אישית - לבריאות
הטבת החודש תותים
התחרות מתרחבת
יום המשפחה 2021
עוגיות מתוקות ללא מדבקה
קוקוסים ומאפים
דם כחול: אוכמניות ישראליות
שוקבוק נפתח לתחרות
נבחרי 2020 בשוקבוק
העולים האחרונים של 2020
האס המנצח של החורף
ייו רימונים ופירמידת זעתר
תזונה לקראת החורף
הפינק ליידי הישראלי חוזר!
רוח שתות
מותג מאפים חדש
מי עלה? מי ניצח? מי מפסיד?
על קפה ושמן זית
הטבע חוזר לשגרה
נפלאות המורינגה
פירות שמתחלפים
שינויים במועדי המשלוחים!
ליקרים, תמרים וסיפורים
בחירות במדף התפוחים
נגישות