בחר ישוב שאליו תרצה שנגיע

שם עגלה:

שמור

עגלות שמורות

התותים חזרו - היזהרו מחיקויים

אחרי תקופת יובש ארוכה והמון געגועים לאדום המתוק, השבוע סוף סוף חוזרים התותים לשוקבוק. השבועות האחרונים לא היטיבו עם יבולי התותים ברחבי הארץ. התארכות העונה החמה, החורף המאוחר והמעבר מחום קיצוני לקור קיצוני הרסו יבולים שלמים. כולנו הרגשנו את המחסור הזה. מי שלא יכול היה להתאפק, שילם עד ₪60 לקילו תותים. ולפני שבועיים ספגו המגדלים מהלומה חדשה. הפתעה אשר לנו בשוקבוק יש אליה קשר ישיר.

ב-16 בינואר, התפרסמה באתר ynet כתבה שחשפה הברחות של תותים מעזה לישראל. משרד הבריאות קורא לציבור לרכוש תותים רק ממקור ידוע, להעדיף תותים במארזים סגורים ולוודא שעל האריזה כתוב שהם טופלו בהדברה ביולוגית. איך זה התחיל?

אייל יעקובי, מיוזמי שוקבוק ומנכ"ל החברה, ביקר חבר בעל חנות פירות. אייל הבחין בארגזי התותים שהגיעו לחנות ומתוך סקרנות מקצועית, בדק את המארזים. אחת מקופסאות הפלסטיק השקופות תפסה את עיניו. המדבקה האדומה עם שם המשק שממנו, כביכול, הגיעו התותים החלה להתקלף. אייל נדהם לגלות שמתחתיה מציצה מדבקה נוספת! הוא הסיר במהירות את המדבקה העליונה וחשף מדבקת יצרן מעזה. בעל החנות היה המום. זה לא היה המשלוח שציפה לו! מכאן התגלגלו העניינים מהר מאד. משרד הבריאות נכנס לתמונה ופתח בחקירת המקרה.

נעשה רגע פאוזה בסיפור וניקח אתכם אחורה בזמן, לדצמבר 2019: ממשלת ישראל מאשרת, לראשונה, ייבוא תותים מעזה לישראל והחקלאים הישראלים זועמים. גם ככה מצבו של התות הישראלי בשוק האירופאי עומד בפני קריסה, אמרו בכעס. הענף כולו מתפרנס רק מהצרכנים הישראליים והתחרות הזאת מאיימת לחסל אותו לגמרי. עוד נטען כי שדות התותים בעזה מושקים במי ביוב לא מטוהרים ומלאי ריסוס. וזה לפני שהוזכר בכלל הנזק הכלכלי העצום שגורמת "מלחמת הבלונים והעפיפונים" מעזה לענף החקלאות במשקי העוטף. דברי החקלאים לא הפכו את ההחלטה על פיה ומשרד הבריאות לקח על עצמו לבדוק את הסחורה העזתית ולהנפיק את האישורים המתאימים. אבל התותים כבר הגיעו לארץ ללא אישורים.

התותים הוברחו מהרצועה לגדה וממנה לישראל. כאן הם כוסו במדבקות ישראליות ושווקו לסוחרים במחיר זול יותר מאשר גובים החקלאים הישראליים. אבל אנחנו שואלים אתכם - איזה מחיר אפשר לשים על אחריות, בריאות ותו תקן איכות? אחד החקלאים שמדבקותיו הסתירו את הכתובת המקורית של התותים טוען כי הן נגנבו ממנו ואנו מכבדים את פרטיותו. לאחר הגילוי, הודיע משרד הבריאות כי אין שום היתר להעביר לישראל ולמכור בארץ תותים שגודלו בעזה, בשל חשש לבעיית הדברה. משרד החקלאות מבקש מכל מי שניתקל בתותים הללו, שיפנה למוקד הטלפוני: 03-9559911.

התותים המשווקים בשוקבוק הגיעו מהמשק של גיל בן יוסף מאבן יהודה. מגדל תותים ותיק, אנחנו מבטיחים לכם שתיהנו. לבריאות.

לקריאת הכתבה באתר ynet

פרחים לשבת

בוואזה או באגרטל, הצבעוני של אלון אוהב את המים שלו קרים וצלולים. אלון בן שאול מניר בנים, בן 56, נולד וגדל בין הפרחים. היום, במשק המשפחתי שהקים, הוא מגדל ומטפח בגאווה גדולה ורדים, ליליות, קאלות, שושן צחור וצבעונים. כל הפרחים מיועדים לשוק המקומי. בשלב זה, ימכרו בשוקבוק זרי צבעונים (טוליפ) בלבד.

הצבעוני (Tulipa) הוא פרח ממשפחת השושניים. הצבעוני כולל כ- 100 זנים שונים (פרחי בר ומתורבתים) במגוון צבעים - ומכאן שמו. צבעוני הבר בישראל פורחים באביב בלבד. הזן המתורבת שמגדל אלון הוא זן חורפי שאוהב מאד קור. הטוליפ של אלון נקטף מסוף דצמבר עד אמצע מארס. הוא נשלף מהאדמה ביחד עם הפקעת וכך גם משווק. בניגוד לאירופאיים, אנחנו בישראל מאד אוהבים את הצבעוני שלנו ביחד עם הפקעת.

איך תשמרו על אורך חיי הפרח?

לאלון יש הנחיות ברורות מה ניתן לעשות על מנת ליהנות מהצבעונים למשך הרבה יותר זמן.

 • בלי מזגנים: תזכרו, הטוליפ של אלון הוא פרח חורפי שאוהב קור ולחות. כאשר מציבים אותו בחדר מחומם, האוויר החם מייבש את עליו העדינים והוא יקמל תוך ימים ספורים.
 • בשלושת הימים הראשונים תשאירו את הפקעת מחוברת לפרח: הוצאתם את הזר מארגז המשלוח? הניחו את הפרחים באגרטל מים ביחד עם הפקעת, ל-3 ימים.
 • חתכו את הפקעת והחליפו את המים: כאשר אתם חותכים את הפקעת מהגבעול, הקפידו גם להחליף את המים עם שאריות האדמה במים צלולים.
 • הוסיפו פקק אקונומיקה למים: מה שגורם לפרחים לנבול הם החיידקים המצטברים בבסיס הגבעול. אחת מהדרכים למנוע את היווצרות החיידקים היא באמצעות מעט אקונומיקה. בנוסף, אפשר לחתוך את הגבעול ס"מ 1 אחת ליומיים-שלושה, על מנת להסיר את החלק שמכוסה ברובד החיידקים (עצה זו מתאימה לכל סוגי הפרחים בבית).

האם אפשר לשתול את הפקעת שחתכנו וליהנות מהצבעונים בחורף הבא?

ידענו שתשאלו וביררנו עבורכם: הסיכוי קלוש. אבל זה יכול להיות ניסוי טבע מעניין עם הילדים. ייבשו את הפקעות שחתכתם מהפרחים, הכניסו לקופסה אטומה והכניסו למקרר. בסתיו הבא, תשתלו את ההפקעות באדמה, "תשקו" עם קרח כדי לדמות את הקור החורפי ותמתינו. כמו שאמרנו, הסיכוי קלוש אבל כבר קרו מקרים.

זר הצבעוניים של אלון כולל 5 פרחים באותו צבע. לא ניתן להזמין מראש גוון ספציפי, אבל אנחנו מבטיחים שכל הגוונים יפים וזקופים. ושתהיה לכם שבת של שלום.

הטבת החודש: TWO בשבט

גם אתם רוצים לפנק את החברים שלכם בהטבה ייחודית בכל חודש? זה פשוט: שולחים אלינו מייל, מקבלים קוד גישה ויכולים לצרף לקבוצה כמה חברים שרוצים, ללא כל התחייבות. כל הפרטים באתר שוקבוק. מצטרפים חדשים יוכלו ליהנות מהמתנה החל מ-1 בפברואר.

לכבוד טו בשבט, שחל השנה ב-9-10 בפברואר, החלטנו להקדיש את הטבות החודש לנטיעות. החודש, חברי מועדון "חברים עם הטבות" מקבלים מאתנו במתנה מארז שש יחידות שתילים, מהמבחר באתר. בנוסף, כל לקוחות שוקבוק מקבלים מאתנו במתנה עציץ בזיליקום בכל קנייה ב-₪300 ומעלה. אין הגבלה על מספר הרכישות המזכות במתנה.

ואם יש בינינו "רוצחי עציצים", הנה כמה טיפים לשתילת חורף של ירקות, תבלינים או פרחים (טיפים 6 ו-7 מתאימים גם לצמחים שכבר יש לכם בבית או בגינה):

 1. אנחנו אומנם בחורף, אבל הימים במגמת התארכות והלילות מתקצרים. עכשיו הזמן המושלם לנטיעות שתילים רב-שנתיים, ירקות ושיחי תבלין.
 2. גם התבלינים וגם הפרחים מתאימים לשתילה באדנית, בכדים גדולים במרפסת או באדמת הגינה.
 3. מומלץ להעביר את השתילים לכלים גדולים יותר על מנת לאפשר להם לגדול. כששותלים באדנית, חשוב לוודא שיש ניקוז תקין של מי ההשקיה בתחתית האדנית.
 4. באדנית או באדמה, חשוב לשמור על מרווח של לפחות 15 ס"מ בין שתיל לשתיל. אם יש לכם רק עציצים, כדאי לשתול כל שתיל בנפרד.
 5. בחרתם לשתול את השתילים בגינה? אנחנו ממליצים לכסות אותם ברשת מש (רשת בעלת חורים צפופים) שתמנע מחרקים להגיע אל הירקות או התבלינים, לפניכם.
 6. מתכון להכנת תרסיס דוחה חרקים, מחומרים שיש במטבח (לא לשימוש על שתילים קטנים): מכינים 2 כוסות גדולות של תה צמחים. אחת עבורכם (מאד בריא) ואת התה השני (תנו לתמצית לשבת במים עד שהם מתקררים) הכניסו לשפיצר ורססו קלות על הצמחים. שיטה נוספת היא לרכוש תמצית שום נוזלית או תמצית מאבקת צ'ילי חריף. לערבב בשפריצר חצי כפית (מזה או מזה) עם ליטר מים ולרסס.
 7. לדישון הקרקע אתם יכולים להשתמש בשאריות קפה (בעיקר אספרסו, בזכות החומציות). ערבבו עם מעט אדמה ועלים יבשים גרוסים ופזרו על האדמה.

"חברים עם הטבות" - הקבוצה שלכם בשוקבוק. אנחנו מזמינים אתכם להמליץ לחבריכם על שוקבוק, לפתוח ביחד קבוצה וליהנות בכל חודש מהטבה בלעדית. ניתן להזמין חברים ללא הגבלה וללא שום התחייבות, אפילו כעת – בכתובת: www.shookbook.co.il/groups

עוד טעימה:

עגבניית תמר היא שם דבר
חברים ונהנים
לימונים והופעת הגיזרונים
הקיץ הגיע: נא לפתוח פטריות
התירס הלבן חוזר
נשים יצירתיות ומוצרים חדשים
פלפלים, דבש ולחמים חדשים
יותר משקל פחות מחיר
מיטלי קטן ומתוק
ברכות לשר החקלאות החדש
חדש! מארזי שי לשבועות
מי יצא ומי נכנס?
חדש: מזון מן הטבע
מוצרים חדשים בשוקבוק
פירות הקיץ כבר כאן
היערכות משלוחים
צמחי מרפא במיצוי מיטבי
מגבירים את שירות המשלוחים
מתנה של בריאות בכל משלוח
יום האישה שמח ופורים מבדח
האבטיחים כבר כאן
יום המשפחות שמח בשוקבוק
לתת אמון זו אהבה
פירות יבשים: נכון/לא נכון
דיאטה ללא גלוטן
חוק הסימון ותוצרת חקלאית
החלטות לשנת 2020
בשוקבוק, קהילות נהנות יותר
מתכונים לחורף בריא
בחורף, מרק ירקות או סלט?
אריזות חיסכון והטבות דצמבר
דוד משה מגיע לשוקבוק
המלצות החקלאים לשר
הקדימו תזונה לחורף
הפירות שחיכיתם להם הגיעו
חודש הדר
פירות הפרימיום של שוקבוק
במקום לפח - מהפך!
2 הטבות לחודש החגים
לקראת קניות החג
אפרסהמון חדש בשוקבוק
ברכות לגדיד 2019
שלום ספטמבר
אזורי משלוח ותוצרת חדשים
רואים את השגרה באופק
אוגוסט של מתנות נמשך!
אוגוסט של מתנות בשוקבוק!
המנגו והתירס הלבן כבר כאן!
הישרדות עונת ה-וי.איי.פרי
החיים הוורודים של הבטטות
עלייה במשקל - רווח שלכם
עוצמת הבריאות באריזת מיקרו
פצצת אנרגיה ירוקה
לאן נעלמו הלימונים שלנו?
האתגר הבריא הבא הגיע!
מצאנו אוצר חדש
עמק יזרעאל אנחנו בדרך
הגיע זמן הדובדבן
יד הדמיון
שבוע עצמאות
הקיץ מגיע. תות, סוף.
פסח שמח וכשר בשוקבוק
ישראל בוחרת שוקבוק
העם עם הגולן והלב עם העוטף
האספרגוס חוזר לשוקבוק!
הטבה בלעדית לאימהות טריות
לחיות בלי שקיות
שישוקבוק - משלוחים גם בשישי
הארטישוק חוזר והוא במיטבו!
לידע יש טעם של עוד...
פיצוץ בפה
ויהי אור! (לזמן מוגבל)
טעמתם פעם שעוונית נאכלת?
חג שמח, תמר, אלה, שקד...
מלכת היער
חורף חם
פרידה מחבר יקר
יורדים לשורש המרק
הפתעות כמוסות ומתוקות
בשבילנו זו שליחות
בריאות מג'ינג'ר עד תות
מרחיבים את שירות המשלוחים!
התשובה שלנו ל"צבע אדום"
השבוע נגשים חלום ורוד
העלים החדשים הגיעו!
בוחרים שוקבוק לחיים בריאים
בננות בשקית הבשלה מבוקרת
מלך הפופ מגיע!
הבריאות שבטעם
אוהבים לא אוהבים
רגע לפני אחרי החגים
מתחילים שנה - סוגרים עונה
הלימודים והחגים בפתח
מריחים את תשנ"ט
טעימה של שזיפים
חגיגה באוגוסט
ברוכים הבאים
רוצים לשאול אותי משהו?